Schedule of Events at WAHF

THURSDAY, JUNE 30, 2016

Time

Group Name

Stage

11-11:30am

Opening Ceremony

Island

11:30am-12pm

Steel Clover (Violin)

Cabaret

11:30am-12:30pm

Penn Trafford Community Band (Concert)

Island

11:30am-1pm

Blended Reality Band (Pop/Rock/Country)

Hillside

12-12:30pm

Abbott & Costello (Comedy Tribute)

Laurel

12-2pm

Pittsburgh Zoo Wonders of Wildlife Show

Cabaret

1-1:30pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Hillside

1-1:30pm

Temujin (African Storyteller)

Laurel

1-2pm

Eirinn Abu (Saxophonist)

Island

2-3pm

J. McCall Band (Americana/Funk/Christian)

Hillside

2-3pm

Aubrey Burchell (Local Artist)

Laurel

2-3pm

Diana Perry (National Childrens Book Author)

Cabaret

2:30-3:30pm

Blue Maggie (Bluegrass)

Island

3-4pm

Stage Right! (Theater Group)

Cabaret

3:30-4pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Laurel

3:30-4:30pm

Essential Machine (Indie Rock)

Hillside

4-4:30pm

Blairsville UGRR (Dr. Mitchell & Harriet Tubman Show)

Cabaret

4-5:30pm

The Country Strings (Old Time Square Dancing)

Island

4:30-5:30pm

Max Garcia Conover (Modern Folk)

Laurel

5:30-6pm

Temujin (African Storyteller)

Hillside

5:30-6:30pm

J. McCall Band (Americana/Funk/Christian)

Cabaret

6-7pm

Portrait of Patsy (Patsy Cline Tribute)

Laurel

6-7:30pm

West Holliday Trip (Classic Acoustic Rock)

Island

6:30-7:30pm

Blue Maggie (Bluegrass)

Hillside



FRIDAY, JULY 1, 2016

Time

Group Name

Stage

11am-12pm

Ashley Herman (Local Artist)

Cabaret

11am-12:30pm

The Flow Band

Island

11am-12:30pm

Christopher Mark Jones & The Roots Ensemble (Americana)

Hillside

11:30am-1pm

Food Contest Judging & Awards

Laurel

12-1pm

Stage Right! (Theater Group)

Cabaret

12:30-1pm

Temujin (African Storyteller)

Hillside

1-2pm

Supper Break String Band (Bluegrass/Americana)

Island

1-2pm

Portrait of Patsy (Patsy Cline Tribute)

Laurel

1-2pm

Diana Perry (National Childrens Book Author)

Cabaret

2-2:30pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Hillside

2-3pm

Ashley Herman (Local Artist)

Cabaret

2:30-3pm

Abbott & Costello (Comedy Tribute)

Laurel

2:30-4pm

Supper Break String Band (Bluegrass/Americana)

Island

3-4pm

Brent & Co. (Rock/Soul/Funk/Reggae/Country)

Hillside

3-4pm

Celtic Shores (Scottish/Irish)

Laurel

3:30-4pm

Blairsville UGRR (Dressing an 1850’s Male Program)

Cabaret

4:30-5pm

Eirinn Abu (Saxophonist)

Laurel

4:30-5:30pm

Wordsmith (Hip Hop/Pop/R&B)

Hillside

4:30-5:30pm

Kevin M. McManus & The Bone Forum (Jazz Trombone Ensemble)

Island

4:30-5:30pm

Hamilton Avenue (Classic Rock/Variety)

Cabaret

5-5:30pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Laurel

6-7:30pm

TUSK (Fleetwood Mac Tribute Band)

Island

6-7:30pm

Jay Smar (Folk/Bluegrass/Coal Mining Songs)

Laurel

6-7:30pm

Denise Baldwin (Rock/Pop/Soul/Country)

Cabaret



SATURDAY, JULY 2, 2016

Time

Group Name

Stage

11am-12pm

Ashley Herman (Local Artist)

Cabaret

11am-12:30pm

Grkmania (Polka)

Island

11:30am-12pm

Blairsville UGRR (Dr. Mitchell & Harriet Tubman Show)

Laurel

11:30am-1pm

Sugar Mountain (Blues/Country Swing)

Hillside

12-12:30pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Laurel

12-1:30pm

Youth Awards (Literary & Visual Arts)

Cabaret

12:30-1:30pm

Festival Auction

Laurel

1-2pm

Hamilton Avenue (Classic Rock/Variety)

Island

1:30-2pm

Diana Perry (National Children's Book Author)

Cabaret

1:30-3pm

The Bad Boy Blues Band (Blues/Rock)

Hillside

2-2:30pm

Eirinn Abu (Saxophonist)

Laurel

2-3pm

Ashley Herman (Local Artist)

Cabaret

2:30-3:30pm

Almost Sinatra (Frank Sinatra Tribute with John Noble)

Island

3-3:30pm

Temujin (African Storyteller)

Hillside

3-4:30pm

Glitzando (Standards/Oldies)

Laurel

3:30-4pm

Steel Clover (Violin)

Cabaret

3:30-4:30pm

Last Resort Band (Country/Classic Rock)

Hillside

4-4:30pm

Debbie Mancini (National Children's Book Author)

Cabaret

4-5:30pm

Sam Brooks (Jazz)

Island

5-6pm

Detention (Acoustic/Easy Listening)

Cabaret

5-6:30pm

The Second Wind Band (Southern Rock)

Hillside

5-6:30pm

The Bricks (Acoustic 70's Rock)

Laurel

6-7:30pm

Lovebettie (Alternative Rock)

Island

6:30-7pm

Abbott & Costello (Comedy Tribute)

Laurel

6:30-7:30pm

Knob Road (Country)

Cabaret

7-7:30pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Hillside



SUNDAY, JULY 3, 2016

Time

Group Name

Stage

11am-6pm

Acoustic Showcase (Various Keynote Café Artists)

Hillside

11-11:30am

Steel Clover (Violin)

Cabaret

11am-12pm

Mystic Warriors (World/Andean/New Age)

Island

11am-12pm

Abbot's Cross (Celtic)

Laurel

11:30am-12pm

Debbie Mancini (National Children’s Book Author)

Cabaret

12-12:30pm

Temujin (African Storyteller)

Laurel

12-1pm

Diana Perry (National Children's Book Author)

Cabaret

12:30-1:30pm

C. C. and Company (Classic 70's & 80's Covers)

Island

12:30-1:30pm

Pint and a Half (Celtic)

Laurel

1-2pm

Stage Right! (Theater Group)

Cabaret

1:30-2:30pm

Festival Auction

Laurel

2-3pm

Word of Life Church (Adult & Children's Choir)

Island

2-3pm

Pint and a Half (Celtic)

Cabaret

2:30-3pm

DeWayne Hill (Comedy Magician)

Laurel

3-3:30pm

Abbott & Costello (Comedy Tribute)

Laurel

3:30-4pm

Blairsville UGRR (Dressing an 1850's Female Program)

Laurel

3:30-4:30pm

Mon Valley Cloggers (Folk Dance)

Cabaret

4-5:30pm

Westmoreland Symphony Orchestra

Island

4:30-5pm

Eirinn Abu (Saxophonist)

Laurel

5-6pm

Sweaty Betty (Blues)

Cabaret